divdesmit devītais. par saulgriežu nakti un, patiesībā, jebkuru citu vasaras nakti

ziniet, šogad ļoti gribējas saulgriežus sagaidīt mierā. varbūt ne galīgi vienam, bet sajust tā kārtīgi, līdz visiem sirds dziļumiem, kā saka. un šogad pēkšņi bija. pavisam īsti. un pavisam nejauši. uz lielajiem laukakmeņiem naktī sakurinājām čigānu pirti, sagriezām tepat piemājas bērzu un upeņu slotiņas un bija saulgrieži.

no tām čigānu pirtīm vispār tāds īstums nāk ārā. viss notiek pa riktīgo – drīkst būt dubļainas kājas, kaunīgums par savu plikumu pazūd un var just, kā pa gadu sakrātais grūtums ar sviedriem nāk laukā.

un vēl ir tā laimīgā sajūta – dzirdēt, kā ārpusē griež griezes, klusiņām pakšķina lietus un jūs pavisam plikiņi sēžat saulgriežu viducī pļavu ielokā.

tad tu saskaties ar savu pirts biedru un saproti, ka ilgāk vairs nevar izturēt. jāiet nu ārā, un abi sakarsuši un laimīgi izlienat no saslietās pirtiņas, lai ieslīdētu dzestrajā dīķi. griežas galva un nevar saprast – no laimes vai pirts, vai varbūt abiem. ūdens skalojas ap ķermeni, lēnām apņem vēderu, krūtis, plecus. kurkst vardes, dienas vējš ir norimies un lēni pilina lietus. bāc, ja jūs zinātu, cik liela laime tajā brīdī tirinās iekšā.

ir saulgriežu nakts, tu laimīgs peldi pa naksnīgo ūdeni un zini, ka rīt būs Jāņi. būs liela lustēšanās. bet tieši tagad tev pieder šis miera mirklis, kad tu pilnīgi plikiņš un kluss sēdi dīķa vidū un skaties, kā pasaule ap tevi griežas.

tad tu izbrien no ūdens, apgulies rasainā zālē un jūti, ka no zemes nāk liels spēks. un, cik liels tomēr ir zemes pievilkšanas spēks. beidzot prāts un ķermenis vienlaicīgi ir sazemējies.  un tu guli tāds pavisam piepildīts. pliks un piepildīts.

//

vēl jau vasara nav galā un plikiņiem būt arī vēl ir laiks, tikai brauciet dabā. un ņemiet līdzi savu cilvēku. jums tas ir absolūti nepieciešams. kā citādāk ziemu pārlaidīsiet?

 

 

/foto: Anita Austvika/

Advertisements

One thought on “divdesmit devītais. par saulgriežu nakti un, patiesībā, jebkuru citu vasaras nakti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s